103. rocznica podpisania rozejmu w Trewirze

Galeria zdjęć przedstawia obchody 103. rocznicy podpisania rozejmu w Trewirze. - grafika rozmowy
103. rocznica podpisania rozejmu w Trewirze
103. rocznica podpisania rozejmu w Trewirze

- Rozejm w Trewirze to była jaskółka nadziei, która przypieczętowała sukces Powstania Wielkopolskiego i nadała sens poświęceniu naszych dziadków - mówił podczas uroczystości rocznicowych Stanisław Tamm, Sekretarza Miasta.

Rozejm w Trewirze z 16 lutego 1919 roku był pierwszym uznaniem żądań Polaków, co do przyłączenia Wielkopolski do Rzeczypospolitej. W 103. rocznicę tych wydarzeń wiązanki kwiatów na skwerze marszałka Ferdynanda Focha na poznańskim Łazarzu złożyli m.in. przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, a także Oddziału Wielkopolskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Miasto Poznań reprezentował Stanisław Tamm, Sekretarz Miasta. 

- Powstanie Wielkopolskie wybuchło po Bożym Narodzeniu 1918 roku. Działacze wielkopolscy zabiegali o uznanie Powstańców za część wojsk państw Ententy, tak, aby zarządzenia dotyczące armii alianckich obejmowały również żołnierzy Armii Wielkopolskiej. Alarmują także o szykowanej niemieckiej ofensywie, informacje te kierując do francuskiego marszałka Ferdinanda Focha, głównodowodzącego armii państw zachodnich - mówił Sekretarz Miasta. - Jednocześnie Roman Dmowski, polski delegat na konferencję pokojową w Paryżu w swoim przemówieniu zażądał, żeby do układu pokojowego dopisano postanowienia dotyczące zakończenia konfliktu polsko-niemieckiego rozgrywającego się na terenie Wielkopolski - dodał.

Samorządowiec przypomniał, że stanowisko w sprawie naszego regionu marszałek Foch przedstawia w niemieckim Trewirze. Wielkopolska miała być integralną częścią odradzającej się Rzeczypospolitej. 

- To była jaskółka nadziei, która przypieczętowała sukces Powstania Wielkopolskiego i nadała sens poświęceniu naszych dziadków. I choć wydarzenie to nie zlikwidowało zagrożenia dla Polski ze strony Niemiec, a w prowokacjach zginęło jeszcze wielu Wielkopolan, Trewir dla nas - mieszkańców poznańskiej i wielkopolskiej ziemi - to ważny symbol zwycięstwa - podkreślił Sekretarz Miasta. 

Rozejm w Trewirze miał zakończyć agresywne działania pomiędzy Polakami a Niemcami. Pomimo formalnej deklaracji walki toczyły się jednak do czerwca, a ostatecznie położył im kres traktat wersalski. 

JZ