Aż 48 proc. z podatku odprowadzonego przez mieszkańców wraca do miasta. Środki te przeznaczane są na remonty szkół, przedszkoli czy ochronę zdrowia. To inwestycje w nowoczesne oraz ekologiczne tramwaje i autobusy, a także nowe drogi, chodniki, skwery, parki.
Sami podatnicy, rozliczający się w miejscu rzeczywistego zamieszkania, mogą również liczyć na wiele korzyści i zniżek. Jedną z nich jest możliwość kupna biletu na komunikację z ulgą metropolitalną - nawet o kilkadziesiąt złotych tańszego niż standardowe bilety okresowe. Rodzice mogą otrzymać dodatkowe punkty dla dziecka przy rekrutacji do przedszkola czy szkoły. Co więcej rodzice wieloraczków mogą liczyć na wsparcie finansowe do 1000 zł rocznie na dziecko, do momentu ukończenia przez nie 18 lat.
Płacenie podatków w Poznaniu uprawnia też do darmowych szczepień, tańszego wynajmu mieszkania w programie "Mieszkanie dla Absolwenta" lub jego wykupu w programie "Najem z dojściem do własności", a także do skorzystania z pomocy asystenta osoby z niepełnosprawnością. Z kolei na seniorów czekają zniżki w programie "Poznańska Złota Karta" czy tańszy wynajem "Mieszkania dla Seniora".
Jak rozliczyć się w Poznaniu?
Aby rozliczyć PIT w naszym mieście nie trzeba być tu zameldowanym, ani mieć umowy najmu. Wystarczy realnie mieszkać w stolicy Wielkopolski.
- Wiele osób jest przekonanych, że procedury i wybór miejsca płacenia podatków są skomplikowane, zajmują wiele czasu i właściwie nie zależą od nich. W rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. W deklaracji wystarczy zmienić adres zamieszkania na aktualny. Można zrobić to online, bez wychodzenia z domu. Cała czynność zajmuje zaledwie kilka minut - mówi Iwona Matuszczak-Szulc, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej UMP.
Jak rozliczyć się w Poznaniu? Podpowiadamy w wideo poniżej.
Miasto Poznań przygotowało stronę internetową, która krok po kroku przeprowadza każdego przez proces rozliczenia podatku. Można ją znaleźć tutaj: https://glanc.poznan.pl.
Na stronie znajdują się dokładne wyliczenia dotyczące tego, na co Miasto przeznacza pieniądze z PIT-ów. Strona została przygotowana też z myślą o osobach, które dopiero przeprowadziły się do stolicy Wielkopolski lub stoją przed decyzją o zameldowaniu się tutaj. Osoby te znajdą tam cały katalog spraw, które warto załatwić, by w pełni korzystać ze wszystkich możliwości, jakie Poznań daje swoim mieszkańcom.
Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, w połowie 2019 roku w Poznaniu mieszkało 535,8 tys. mieszkańców. Oficjalna statystyka nie obejmuje jednak wielu faktycznie zamieszkujących, choć niezameldowanych w mieście osób. Urzędnicy szacują, że w Poznaniu faktycznie może przebywać nawet ok. 100 tys. osób więcej, niż wskazuje GUS.
Przypomnijmy, w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 rząd przedłużył termin składania korekty do zeznania podatkowegoo za 2019 rok. Można je składać do 31 maja.