"Będzie w naszym piśmie miejsce na rozważania o kulturze współczesnej, na esej publicystyczny, na niezależną literaturę krajów słowiańskich, na obszerną recenzję książki (zarówno tej, która ukazała się w ostatnim czasie, jak i książki dawnej, zagubionej w pamięci kultury) i na kronikę wydarzeń kulturalnych. Będzie wreszcie miejsce na współczesną twórczość oryginalną w dziedzinie poezji i prozy, filozofii i sztuki" - tak pisali inicjatorzy "Czasu Kultury" w 1985 roku. Dziś, po prawie 35 latach istnienia, pismo jest nadal jednym z najważniejszych źródeł wiedzy i opinii na tematy wskazane w powyższym artykule wstępnym. Jest też jedynym w kraju czasopismem naukowym, które nie jest organizacyjnie związane z żadną uczelnią wyższą - jednym z głównych mecenasów jest od lat Miasto Poznań.
Archiwalny numer z opowiadaniem Olgi Tokarczuk "Numery" jest dziś niedostępny w wersji papierowej, redakcja na bieżąco digitalizuje numery z lat 90. Tym bardziej warto sięgnąć po najnowszy, wydany w ubiegłym miesiącu, numer "Czasu Kultury", który redakcja poświęciła w dużej mierze twórczości świeżo upieczonej noblistki. Artykuły na jej temat (i nie tylko) można przeczytać w internetowej wersji magazynu, w wersji polskiej i angielskiej.
W 1993 roku w Kwartalniku Literackim "Już jest jutro" również ukazało się opowiadanie "Deus Ex" Olgi Tokarczuk opublikowane pod jej własnym nazwiskiem.
wersja PL: http://czaskultury.pl/magazyn/czas-kultury-32019-202/
wersja EN: http://czaskultury.pl/magazyn/czas-kultury-32019-202en/
WK/AW