Poznań i Skandynawia - dobra współpraca

Współorganizatorem biznesowego lunchu była Skandynawsko-Polska Izba Gospodarcza - grafika rozmowy
Współorganizatorem biznesowego lunchu była Skandynawsko-Polska Izba Gospodarcza
Poznań i Skandynawia - dobra współpraca

Jak poznańskie firmy mogą współpracować ze skandynawskimi i jak miasto może w tym pomóc? Na te pytania szukano odpowiedzi podczas lunchu biznesowego, którego gospodarzem była ambasada Szwecji we współpracy ze Skandynawsko-Polską Izbą Gospodarczą. Wzięła w nim udział Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania.

Spotkanie odbyło się, by zacieśnić i rozwinąć współpracę między poznańskimi a skandynawskimi przedsiębiorstwami.

- Polska jest w gronie 11 najważniejszych partnerów handlowych Szwecji i naszym sąsiadem, na którym się koncentrujemy - podkreślał Daniel Larsson, radca prawny ambasady Szwecji. - Dlatego tak ważne są spotkania, na których możemy przedyskutować możliwości wsparcia i współpracy.

Współorganizatorem biznesowego lunchu była Skandynawsko-Polska Izba Gospodarcza (SPCC). To stowarzyszenie ludzi biznesu stworzone przez i dla przedsiębiorców związanych ze Skandynawią. Główna siedziba SPCC znajduje się w Warszawie, ale organizacja jest aktywna także w Poznaniu.  SPCC zrzesza ponad 400 firm z takich sektorów gospodarki jak: budownictwo, finanse i ubezpieczenia, konsulting, przemysł drzewny i papierniczy czy logistyka i transport.

- Dziękuję za zorganizowanie tego spotkania, to bardzo ważna inicjatywa - mówiła Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta miasta. - Poznań jest otwartym miastem, które chętnie wita nowych inwestorów i pomaga firmom, które już działają na rynku.

Katia Lożina, dyrektor Biura Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Poznania przedstawiła najważniejsze dane dotyczące stolicy Wielkopolski i sposoby, w jakie miasto wspiera przedsiębiorców. Michał Łakomski, pełnomocnik prezydenta ds. smart city, przybliżył najważniejsze trendy i cele, ku którym zmierza Poznań.

Biuro Obsługi Inwestorów promuje Poznań jako dogodne i atrakcyjne miejsce do podejmowania działalności gospodarczej i inwestycyjnej. Jego pracownicy świadczą pomoc dla inwestorów, którzy chcą lokować swoje inwestycje w Poznaniu i aglomeracji poznańskiej. Biuro współpracuje z organami administracji rządowej i samorządowej, zwłaszcza z Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz sprawuje opiekę nad inwestorami w zakresie ich kontaktów z urzędem i innymi instytucjami.

AW