W najbliższy czwartek, na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbędzie się gala 31. edycji konkursu "Zielony Poznań", podczas której poznamy właścicieli najpiękniejszych ogrodów, balkonów, tarasów, działek i innych roślinnych aranżacji.
- Celem programu "Zielony Poznań" oraz organizowanego w jego ramach konkursu jest kształtowanie postaw proekologicznych mieszkańców oraz docenianie pracy poznanianek i poznaniaków nad upiększaniem naszego miasta. Dzięki rozwijaniu swoich ogrodniczych pasji oraz zaangażowaniu mieszkańców, Poznań nie tylko pięknieje, ale też zyskuje nowe miejsca wypoczynku i wytchnienia - mówi Joanna Jajus, dyrektor Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa Urzędu Miasta Poznania.
Konkurs na stałe wpisał się w historię miasta. W 31. edycjach akcji wzięło udział ponad 96 tys. uczestników. Program obejmuje również działania edukacyjne w ramach Akademii Zielony Poznań. To cykl wydarzeń skierowanych do sympatyków i pasjonatów roślin. Obejmuje np. organizację warsztatów oraz lekcji przyrody dla dzieci czy publikacje poruszające "zieloną" tematykę.
Ekologiczny mural
W 2024 roku pojawił się pomysł, aby utrwalić ponad 30-letnią tradycję konkursu w przestrzeni miejskiej w postaci muralu. Na ten cel Miasto otrzymało wsparcie finansowe z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
- Celem tej inicjatywy było pokazanie mieszkańcom, w tym firmom i instytucjom, jak pozytywny wpływ na klimat i dobrostan człowieka ma zieleń, tworzona i pielęgnowana ich własnymi rękami na działkach, przydomowych ogrodach czy tarasach - wyjaśnia Joanna Jajus.
W ramach przedsięwzięcia na ścianie budynku przy ulicy św. Wawrzyńca 26 powstał mural o powierzchni ok. 126 mkw. Malowidło zostało wykonane na podstawie projektu autorstwa Agaty Kulczyk, Wojciecha Janickiego, Mateusza Kokota, Marcina Markowskiego z Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.
- Centralnym motywem muralu jest metaforycznie przedstawiony kwiat, którego płatki tworzą dłonie symbolizujące cztery różne postawy artystyczne. Dłonie te nie tylko reprezentują wielogłosowość perspektyw twórców, lecz również różnorodność osób zaangażowanych w troskę o zieleń miejską, ogrody i parki Poznania. To symboliczne ujęcie jednoczy wszystkich tych, którzy działają na rzecz ekologii, niezależnie od wieku, profesji czy pochodzenia - tłumaczą twórcy.
Jak podkreślają twórcy, kolorystyka muralu oprócz oczywistej zieleni, sugerującej bezpośrednie skojarzenia z naturą, dopełniona została szerszą gamą kolorystyczną oraz odcieniem różu w tle. Przedstawiony obraz wzbogacono cytatem fragmentu utworu "Pamiętajcie o ogrodach" autorstwa Jonasza Kofty.
- Całość muralu stanowi wyrazisty i jednocześnie subtelny przekaz - jest celebracją troski o miasto, jego zieleń i estetykę, oraz zaproszeniem mieszkańców do aktywnego uczestnictwa w budowaniu zielonej, harmonijnej przestrzeni miejskiej - wyjaśniają twórcy.
Do wykonania muralu użyte zostały farby fotokatalityczne, które wykazują właściwości pochłaniające zanieczyszczenia uliczne, takie jak spaliny czy smog.
W wyniku procesu fotokatalitycznego, zachodzącego w obecności światła i tlenu zawartego w powietrzu, zanieczyszczenia atmosferyczne, stykając się z pomalowanymi powierzchniami, ulegają utlenieniu. Dzięki temu przekształcają się w substancje nieszkodliwe dla zdrowia i środowiska naturalnego. Wykorzystanie efektu fotokatalizy w farbie elewacyjnej prowadzi do rozkładu szkodliwych związków organicznych, a także np. tlenków azotu czy ozonu.
- Mural stanowi więc nie tylko zachętę do działań ekologicznych. To efektywny filtr powietrza - podsumowuje Joanna Jajus.
AJ