Pomoc dla osób w kryzysie bezdomności

Na zdjęciu pracownica MOPR w opuszczonym budynku - grafika rozmowy
Poznań pomaga osobom w kryzysie bezdomności
Pomoc dla osób w kryzysie bezdomności

Schroniska, ogrzewalnie, jadłodajnie, Mobilny Punkt Wsparcia - to tylko niektóre formy pomocy, jakie dostępne są w Poznaniu dla osób w kryzysie bezdomności. Ruszyła wspólna akcja miejskich służb i organizacji pozarządowych.

- Starsza pani, na oko w wieku emerytalnym. Nie chce podać imienia, odpowiedzieć na żadne pytanie. Jest miła, uprzejma, ale stanowczo twierdzi, że nie ma obowiązku opowiadać o sobie i niczego nie potrzebuje, nie prosiła o pomoc - mówi pracownica socjalna Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu. I dodaje, że takie interwencje jak ta, są podejmowane codziennie.

Pracownicy socjalni Działu Pomocy Osobom Bezdomnym MOPR przez cały rok regularnie monitorują miejsca niemieszkalne, w których przebywają osoby w kryzysie bezdomności. W okresie jesienno-zimowym pustostany, opuszczone altany czy szałasy są częściej odwiedzane. Wspólna akcja pracowników socjalnych, strażników miejskich, policjantów i streetworkerów z organizacji pozarządowych tradycyjnie rozpoczyna się w listopadzie.

- Podczas tych wizyt nasi pracownicy informują osoby w kryzysie bezdomności, z jakich form pomocy mogą skorzystać. Wskazują, gdzie mogą uzyskać między innymi pomoc medyczną, wsparcie psychologiczne czy terapię uzależnień. Przede wszystkim jednak namawiają do pobytu w placówce - mówi Anna Zając-Domżał, zastępca dyrektora MOPR Poznań.

Poznańskie schroniska dysponują ponad 300 miejscami oraz kilkudziesięcioma w ogrzewalni przy ul. Krańcowej i noclegowni przy ul. Borówki. Darmowy, ciepły posiłek potrzebujący otrzymają w jadłodajniach prowadzonych przez zgromadzenia sióstr zakonnych przy ulicach: Taczaka, Łąkowej, Ściegiennego i Niegolewskich. Od 4 listopada ciepłe posiłki będą również wydawane w ramach programu "Mobilny Punkt Wsparcia" przy ulicy Dworcowej. W tym miejscu potrzebujący będą mogli również uzyskać porady socjalne, otrzymać ciepłą odzież, środki higieny czy pomoc przedmedyczną. Punkt przy ul. Dworcowej będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 17-19, a w godzinach 17-18.30 zainteresowani otrzymają pomoc przedmedyczną.

Jednak nie można nikogo zmusić do zamieszkania w schronisku czy przyjęcia pomocy.

-  I choć ostrzegamy, że życie w takich warunkach, gdy temperatury spadają, jest groźne dla zdrowia i życia, to najczęściej te osoby pozostają "na ulicy". Musimy tę decyzje uszanować, ale za każdym razem podejmujemy wysiłki, aby wzbudzić w nich potrzebę zmiany - podkreśla pracownik socjalny MOPR.

Anna Zając-Domżał apeluje, aby szczególnie w okresie jesienno-zimowym nie pozostawać obojętnym na los osób w kryzysie bezdomności. I podkreśla: - Reagujemy na każdy  sygnał otrzymany od mieszkańców.

Gdzie zgłaszać osoby w kryzysie bezdomności, które wymagają pomocy?

  • Punkt Interwencji Kryzysowej (czynny całą dobę) - telefony 61 835 48 66; 61 835 48 65
  • Dział Pomocy Osobom Bezdomnym MOPR (Punkt Obsługi Klienta czynny w godzinach pracy MOPR) - telefon: 61 878 17 89;
  • mail: pomocbezdomnym@mopr.poznan.pl;
  • formularz zgłoszeniowy na stronie www.mopr.poznan.pl
  • straż miejska - telefon: 986

MOPR/AW