Liczba wyników na stronie
30

11 listopada to dla poznaniaków dzień upływający pod znakiem rogali świętomarcińskich. Ich wypiekanie odbywa się według specjalnej receptury. Ponad 90 piekarni i cukierni z Poznania i Wielkopolski otrzymało certyfikaty zaświadczające, że ich rogale są zgodne z wszelkimi obowiązującymi ten wyrób normami.

Zbliża się dzień Wszystkich Świętych. Jak co roku w pobliżu poznańskich cmentarzy wprowadzone będą zmiany w organizacji ruchu - mają one ułatwić dojazd do nekropolii i zwiększyć bezpieczeństwo kierowców i pieszych. Służby drogowe apelują, by zwracać uwagę na oznakowanie.

Poznański 16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego otrzymał nagrodę Koryfeusza Muzyki Polskiej w kategorii Wydarzenie Roku. Jurorzy docenili najwyższy poziom organizacji tej prestiżowej imprezy. 

W nadchodzących tygodniach w Poznaniu przybędzie zieleni. W ramach jesiennych nasadzeń przy ulicach będzie więcej drzew, krzewów, bylin, ozdobnych traw i roślin cebulowych.

Specjaliści Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych nr 1 oraz  Punktu Interwencji Kryzysowej udzielają dodatkowego wsparcia po tragedii, jaka miała miejsce na Łazarzu. Wszystkie osoby dotknięte nią - bezpośrednio lub pośrednio - mogą liczyć na pomoc. 

Miejscy radni przyjęli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego "W rejonie ulic R. Dmowskiego i Góreckiej". To wyjątkowy dokument, ponieważ na zieleń publiczną przeznaczono w nim ogromny teren - blisko 12 hektarów. Plan zakłada m.in. powstanie pierwszego w stolicy Wielkopolski parku linearnego na obszarze torów dawnej "kolei berlińskiej".

Trwa budowa drogi rowerowej po północnej stronie jezdni ulic Estkowskiego, Małe Garbary, Wolnica i Solnej. Wykonawca inwestycji przystępuje do kolejnego etapu prac, podczas którego konieczne są zmiany w organizacji ruchu na ul. Małe Garbary. Utrudnień należy spodziewać się także na ul. Solnej.

Sezon na grzyby zbliża się do końca. Wciąż jednak do szpitala miejskiego im. F. Raszei zgłaszają się osoby z podejrzeniem zatrucia.  W zeszłym tygodniu do placówki trafił pacjent, który pomylił czubajkę kanię z muchomorem sromotnikowym. W przypadku wątpliwości, co dokładnie znajduje się w koszyku, warto odwiedzić sanepid przy ul. Libelta, który udziela bezpłatnych porad grzybowych.

W 67. rocznicę wybuchu Powstania Węgierskiego przedstawiciele władz Poznania złożyli kwiaty pod tablicami upamiętniającymi Pétera Mansfelda i Romka Strzałkowskiego. 23 października 1956 roku Węgrzy wyszli na ulice, aby przeciwstawić się reżimowi komunistycznemu, a także wyrazić swoją solidarność z protestującymi wcześniej Polakami.

W sobotę poznaniacy i poznanianki wraz z władzami Miasta zasadzili las kieszonkowy. Ponad 900 sadzonek Poznań zdobył w konkursie na Polską Stolicę Recyklingu. Ponad 300 z nich znalazło miejsce w nowym lesie, natomiast 600 będzie do odbioru 26 października na Gratowiskach. 

Petro Mamu Shaku z Erytrei i Tseginesh Mekonnin Legesse z Etiopii triumfowali w 22. Poznań Maratonie. Erytrejczyk jako pierwszy zawodnik w historii poznańskiego biegu złamał barierę dwóch godzin i dziesięciu minut ustanawiając tym samym rekord imprezy - 2:09:57.

W ten weekend biegacze wystartują w 22. Poznań Maratonie. Jak co tydzień nie zabraknie także spektakli, koncertów oraz warsztatów, coś dla siebie znajdą także fani Lecha Poznań. Mieszkanki i mieszkańcy będą mieli także okazję do wspólnego posadzenia lasu kieszonkowego. 

22 października w związku z 22. Poznań Maratonem trasa biegu zostanie zamknięta dla ruchu kołowego w godzinach od 7:45 do 16:00, dodatkowo ulica Grunwaldzka na odcinku od ulicy Szylinga do Roosevelta zamknięta będzie od godziny 6:00. Poszczególne odcinki będą otwierane dla zmotoryzowanych po przebiegnięciu ostatniego uczestnika maratonu. Zmianie ulegną również rozkłady jazdy niektórych linii tramwajowych i autobusowych. 

Jeszcze tylko przez kilka dni poznaniacy i poznanianki mogą zdecydować, na co przeznaczyć 26,6 mln zł. Głosowanie w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego zakończy się w samo południe, 23 października. 

Wydział Klimatu i Środowiska zaprasza 21 października o 11:00 na wyprawę po użytku ekologicznym Dębina I. Będzie to okazja do obserwacji natury i przyjrzenia się bliżej siedliskom zwierząt. 

Już w najbliższą sobotę, 21 października, powraca Lodowisko Malta. Sezonowy obiekt stanął - jak co roku - przy starcie Toru Regatowego, w pobliżu zbiegu ulic Jana Pawła II i Baraniaka.

Kolejny raz Poznań może powalczyć o tytuł Polskiej Stolicy Recyklingu, a szkoła lub instytucja biorąca udział w konkursie - wygrać 50 000 zł. Zasada jest prosta: trzeba zebrać jak najwięcej elektroodpadów. Dzięki ubiegłorocznej wygranej Miasto otrzymało niemal 1000 sadzonek drzew. Jest zatem o co walczyć.

W stolicy Wielkopolski na przystankach tramwajowych i autobusowych, stoi już pięćset nowych wiat. Projekt jest częścią realizowanej od 2019 roku inicjatywy mającej na celu modernizację poznańskich przystanków, poprawę komfortu korzystania z komunikacji publicznej oraz dbałości o estetykę miasta.

Ulica Wańkowicza na Strzeszynie zostanie wydłużona od ronda do ul. M. Cegłowskiej. Roboty związane z rozpoczętą we wrześniu rozbudową ponaddwustumetrowego odcinka są coraz bardziej zaawansowane. Poprawi się komfort i bezpieczeństwo pieszych

Ogłoszono wyniki jubileuszowej odsłony Nagrody Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro. Najlepszym zrealizowanym w ubiegłym roku w stolicy Wielkopolski obiektem został "Złamany Dom" pracowni Ultra Architects. Poznaliśmy także wyniki plebiscytu mieszkańców na architektoniczną wizytówkę Poznania. Została nią odtworzona neorenesansowa kamienica "Żelazko", za projekt której odpowiada biuro CDF Architekci.

W 83. rocznicę powstania Batalionów Chłopskich złożono kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki. W imieniu poznaniaków i poznanianek zrobił to Patryk Pawełczak, dyrektor Gabinetu Prezydenta UMP oraz Przemysław Aleksandrowicz, wiceprzewodniczący Rady Miasta Poznania. 

Już w najbliższy piątek ruszają konsultacje społeczne. Każdy będzie mógł wyrazić swoje opinie i uwagi dotyczące Równościowego Planu Działania. To miejski dokument, który powstał, by promować równy udział kobiet i mężczyzn w życiu publicznym Poznania. 

W 22. Poznań Maratonie, który odbędzie się w niedzielę, 22 października wystartują zawodnicy i zawodniczki m.in. z Kenii, Etiopii, Erytrei. Nie zabraknie również czołowych reprezentantów naszego kraju, którzy dodatkowo pobiegną po Mistrzostwo Polski. Oprócz zawodowców z pokonaniem 42,195 km zmierzą się również amatorzy. Zapisało się już ponad 4700 biegaczek i biegaczy. W związku z imprezą czasowo zmieni się organizacji ruchu wzdłuż trasy i funkcjonowanie komunikacji w mieście.

Liczba wyników na stronie
30