Wielu chętnych na zaprojektowanie nowego przedszkola

Galeria zdjęć z miejsca, gdzie powstanie przedszkole - grafika rozmowy
Przy ul. Jagodowej na Szczepankowie planowana jest budowa przedszkola mieszczącego 10 oddziałów fot. PIM
Wielu chętnych na zaprojektowanie nowego przedszkola

Przy ul. Jagodowej na Szczepankowie planowana jest budowa przedszkola mieszczącego 10 oddziałów. Poznańskie Inwestycje Miejskie otworzyły oferty nadesłane w postępowaniu przetargowym na wykonanie projektu. Spółka szczególny nacisk kładzie na wysoką jakość dokumentacji, dlatego cena nie ma decydującego wpływu na wybór.

- Zainteresowanie inwestycją jest duże, zgłosiło się do nas osiem biur projektowych i wszystkie oferty mieszczą się w zakładanym budżecie. Jak podkreślaliśmy przy ogłoszeniu przetargu, to postępowanie jest przykładem położenia nacisku na doświadczenie zainteresowanych podmiotów przy realizacji podobnych projektów, kryterium ceny ma nieco mniejsze znaczenie. Cieszymy się, że rynek tak pozytywnie odpowiedział na nasze podejście. Zależy nam na wyłonieniu profesjonalnej firmy, gdyż dobrze przygotowana dokumentacja projektowa jest fundamentem każdej inwestycji, to w dużej mierze od niej zależeć będzie sprawność późniejszej budowy - podkreśla Marcin Gołek, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Teraz spółka PIM przystępuje do analizy i weryfikacji nadesłanych dokumentów, a następnym krokiem będzie wybór najkorzystniejszej oferty i podpisanie umowy z wykonawcą. Wyłoniony on zostanie w oparciu o trzy kryteria: doświadczenie personelu - 50 proc., cenę - w wadze 45 proc., a także doświadczenie w prowadzeniu nadzoru autorskiego - w wadze 5 proc.

Zadaniem projektantów będzie wykonanie prac koncepcyjnych i projektowych dotyczących budowy nowego przedszkola na niezagospodarowanej dotąd działce, położonej u zbiegu ulic Jagodowej i Roślinnej. Podczas robót budowlanych projektant będzie także sprawował nadzór autorski nad realizacją inwestycji.

W nowym budynku projektanci muszą uwzględnić odpowiednie miejsce na sale, szatnie i łazienki dostępne dla dzieci w wieku przedszkolnym. W sumie powstać ma 10 oddziałów, przy czym dwa z nich będą miały charakter integracyjny, a cały budynek zostanie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Placówka ma mieć również aulę połączoną z salą gimnastyczną oraz pomieszczeniami magazynowymi. Planowana jest także sala do ćwiczeń korekcyjnych i rehabilitacyjnych. Ponadto w budynku musi znaleźć się miejsce na specjalistyczne gabinety: logopedyczny, higienistki i dydaktyczno-terapeutyczny dla pedagoga. W przedszkolu przewidziana jest również kuchnia z odpowiednim zapleczem. Nie zabraknie też miejsca na pomieszczenia administracyjne dla pracowników placówki, jak gabinet dyrektorski, pokoje nauczycielskie z szatnią, sekretariat, archiwum, aneks kuchenny dla personelu wraz z pokojem socjalnym, łazienki i pomieszczenie techniczne, a także magazyny.

Teren wokół przedszkola zostanie zaaranżowany zgodnie z potrzebami placówki tego typu. W ramach zagospodarowania obszaru projektanci powinni uwzględnić budowę placu zabaw z podziałem na grupy wiekowe oraz z wyposażeniem dla dzieci z niepełnosprawnością. Przewidziane jest również miniboisko z bezpieczną nawierzchnią i mały ogród do prowadzenia upraw. Nie zabraknie też małej architektury, jak ławki, kosze na śmieci, pergole, a także wiaty na śmietniki i sprzęt ogrodniczy. Zadaniem projektantów będzie też zaplanowanie chodników oraz przestrzeni na stojaki dla rowerów i na wózki, a także parking, w tym dla osób z niepełnosprawnościami oraz z miejscem na autokar.

Ważne będzie również wkomponowanie nowego budynku na działce u zbiegu ul. Jagodowej i Roślinnej z możliwie jak największym zachowaniem dotychczasowej zieleni. Ponadto projekt powinien uwzględniać również rozwiązania ekologiczne, jakimi są odnawialne źródła energii.

PIM