Znamy laureatów nagrody Stukot'56

Galeria zdjęć przedstawia grupę osób stojących na scenie podczas gali konkursu Stukot'56. - grafika rozmowy
Znamy laureatów nagrody Stukot'56, fot. Joanna Karczmarska.
Znamy laureatów nagrody Stukot'56

Hanna Suchocka, stowarzyszenie "Zupa Na Głównym" oraz zespół "Siewcy Lednicy" - to laureaci III edycji Nagrody Stukot'56 - odgłosy Czerwca. Statuetki w kształcie okuloka - robotniczego drewniaka - otrzymują osoby, które propagują wartości ważne dla bohaterów poznańskiego zrywu: wolność, godność i prawa człowieka.

We wtorek na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyła się gala rozdania nagród Stukot'56.
- To dzięki targom i obecności dziennikarzy świat dowiedział się o buncie robotników w Poznaniu. Nagroda Stukot'56 ma za zadanie nie tylko uczcić pamięć bohaterów tamtych dni, ale także kontynuować ich dzieło, propagując wartości, za które walczyli - mówiła Iwona Kasprzak, dyrektor ds. public affairs Grupy MTP.
Przemysław Terlecki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości podkreślił, że ta nagroda jest wyjątkowa, ponieważ świadczy o sile rażenia historii. - Dzisiaj, po 1956 roku możemy nagrodzić bohaterów, dla których tamte ideały są nadal ważne - dodał. 

W kategorii "Za wolność" nagrodę otrzymała Hanna Suchocka. Była pierwszą kobietą w Polsce pełniącą funkcję premiera. W latach 1997-2000 była ministrem sprawiedliwości w rządzie Jerzego Buzka. Od 1990 roku jest ekspertem Komisji Weneckiej, a w 2016 roku została honorową przewodniczącą Europejskiej Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo. 

- Jestem z ziemi wielkopolskiej. Mnie Czerwiec "56 kształtował i stał się częścią tożsamości - powiedziała Hanna Suchocka, odbierając nagrodę. 

Nagroda w kategorii  "Prawo i chleb" trafiła do stowarzyszenia "Zupa na Głównym". To inicjatywa społeczna, która powstała z potrzeby serca i chęci niesienia pomocy najbardziej potrzebującym w Poznaniu. Wolontariusze skupiają się na pomocy osobom znajdującym się na życiowym zakręcie: ubogim, bezdomnym, chorym, niepełnosprawnym oraz każdemu, kto potrzebuje ciepłego posiłku, rozmowy czy wsparcia. 

Statuetkę w kształcie okuloka w kategorii "O Boga" otrzymał zespół "Siewcy Lednicy". Powstał w 2000 roku z inicjatywy o. Jana Góry, dominikanina, na potrzeby Spotkań Lednickich. Ich celem było stworzenie muzyki, przy której młodzież mogła chwalić Boga z entuzjazmem i radością. Zespół Siewcy Lednicy został nagrodzony za wprowadzenie nowej formy ewangelizacji, za świadectwo wiary oraz otwartość na młodych ludzi poszukujących Boga.

Gala Stukot'56 to nie tylko wydarzenie współczesne,  ale także wspomnienie dziedzictwa Poznańskiego Czerwca 1956 roku, które niesie ze sobą uniwersalne przesłanie wolności i godności człowieka. Organizatorzy wierzą, że ta inicjatywa przyczyni się do budowania lepszego jutra, opartego na wartościach, za które warto walczyć, tak jak zrobili to poznańscy robotnicy.

- W dzisiejszym świecie trzeba przypominać o wartościach, a te, o które walczyli uczestnicy Poznańskiego Czerwca, są dla nas wciąż niezwykle ważne. Nagroda Stukot '56 pokazuje cały czas, że są ludzie, którzy wciąż o nie walczą i się dla nich poświęcają. Dlatego jestem zaszczycony, że Łukasiewicz - Poznański Instytut Technologiczny jest partnerem tej nagrody - mówi Arkadiusz Kawa, dyrektor tej instytucji. 

Nagroda ma formę statuetki i dyplomu. Statuetka, autorstwa poznańskiego rzeźbiarza Romana Kosmali, to symboliczny drewniak, w gwarze poznańskiej znany bardziej jako okulok. W takich butach pracowali robotnicy poznańskiego "Ceglorza" (w czerwcu 1956 roku były to Zakłady Metalowe im. Józefa Stalina - ZISPO). Stukot o poznański bruk tysięcy robotników obutych w okuloki to jeden z symboli Powstania Poznańskiego - Czerwca 1956 roku, uwieczniony w licznych wspomnieniach, w literaturze i sztuce. Stąd nazwa konkursu i kształt statuetki.

Wśród laureatów z minionych lat są m.in. Fundacja Redemptoris Missio, Orszak Trzech Króli, mjr Zenon Wechmann, Jacek Polewski i Hospicjum Palium. Wyboru laureatów dokonuje w głosowaniu Kapituła Nagrody spośród przesłanych zgłoszeń oraz zgłoszonych własnych kandydatów.

Patronat honorowy nad konkursem sprawują żyjący Bohaterowie Czerwca 1956. Organizatorem jest Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, a galę organizuje Grupa MTP, przy wsparciu Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Miasta Poznania, poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, H. Cegielskiego - Fabryki Pojazdów Szynowych, Łukasiewicz - Poznański Instytut Technologiczny, Fundacji Zakłady Kórnickie oraz Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Więcej informacji o nagrodzie, regulaminie konkursu, partnerach, składzie kapituły na stronie Stukot 56.pl.

JZ