Turniej tenisowy Enea Poznań Open 2024

Grafika - grafika rozmowy
16 czerwca rozpocznie się na kolejną edycja challengera tenisowego ATP Enea Poznań Open
Turniej tenisowy Enea Poznań Open 2024

16 czerwca rozpocznie się na kolejną edycja challengera tenisowego ATP Enea Poznań Open. Warto przyjść na korty w Parku Tenisowym Olimpia na Golęcinie, by dopingować tenisistów, którzy są u progu swojej kariery. Wielu zwycięzców z poprzednich lat odnosiło później triumfy na arenie międzynarodowej. Finał turnieju odbędzie się 22 czerwca. 

- To zaszczyt, że Miasto Poznań może co roku wspierać organizację tego turnieju. To tutaj pierwsze kroki stawiali i zwyciężali późniejsi liderzy rankingu ATP - Marat Safin, Jewgienij Kafielnikow czy Juan Carlos Ferrero. Wygrywał tu również Hubert Hurkacz - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. 

Kto okaże się najlepszy? 

W tym roku z numerem jeden rozstawiony będzie Argentyńczyk Camilo Ugo Carabelli (w rankingu ATP na 110. pozycji), a z dwójką zagra Hiszpan Albert Ramos-Vinolas (ATP 111), który osiem lat temu był w ćwierćfinale wielkoszlemowego French Open na kortach Rolanda Garrosa w Paryżu. Swego czasu zajmował 17. miejsce w notowaniu ATP. 

W poznańskim challengerze nie zabraknie oczywiście Polaków. Z listy rankingowej dostał się Maks Kaśnikowski (ATP 264), a na dziką kartę od organizatorów może liczyć Kamil Majchrzak, który mozolnie odbudowuje swoją pozycję w klasyfikacji ATP. W najbliższych dniach okaże się, czy z kolejną dziką kartą zagra Hiszpan Pablo Carreno-Busta, który triumfował w stolicy Wielkopolski w 2015 roku. 

Losowanie turnieju głównego odbędzie się 15 czerwca, a dzień później na kortach odbite zostaną pierwsze piłki w kwalifikacjach. Po raz drugi z rzędu finał odbędzie się nietypowo, bo w sobotę (22 czerwca). Tego dnia wyłonieni zostaną zarówno zwycięzcy gry pojedynczej, jak i najlepsi w deblu. 

Ponad 30 lat

Poznański challenger wkroczył już w czwartą dekadę swojej historii. Od 1992 roku z małą przerwą do dziś turniej odbywa się w Parku Tenisowym Olimpia.

W ubiegłym roku w grze pojedynczej triumfował Argentyńczyk Mariano Navone, dla którego był to niezwykle ważny krok w tenisowej karierze. To pierwszy challenger, w którym zwyciężył, a potem dołożył jeszcze pięć triumfów i w maju w rankingu ATP znalazł się na 31. miejscu, najwyższym w karierze. Przez niespełna 12 miesięcy zaliczył skok o 200 pozycji. W 2023 roku w grze podwójnej najlepszy okazał się natomiast Polak Karol Drzewiecki, który grał w parze z Czechem Petrem Nouzą. 

Pół turnieju za darmo

Od niedzieli do środy (16 - 19 czerwca) wstęp na turniej będzie wolny. Bilety będą obowiązywać w tym roku w czwartek, piątek oraz sobotę (20, 21 i 22 czerwca). W czwartek, 20 czerwca będzie można wejść za darmo. Trzeba będzie spełnić jeden warunek - przynieść 10 zużytych piłek tenisowych. 

Organizatorzy zachęcają, żeby na Golęcin dojechać rowerem. Przygotowano specjalny parking dla tych pojazdów. 

Dla młodych tenisistów

Organizatorzy Enea Poznań Open przygotowali specjalnę akcję dla dzieci - "Z klasą na korty". Biorąc w niej udział będzie można nie tylko nauczyć się podstaw gry, ale także wywalczyć całoroczne szkolenie tenisowe w Parku Tenisowym Olimpia. 

Klasy lub grupy mogą zapisać się przez formularz. Zgłoszenia przyjmowane są do 14 czerwca lub osiągnięcia limitu 500 uczestników. Akcja odbędzie się w dniach 17-20 czerwca.