Targi Edukacyjne i Targi Książki otwarte

Na zdjećiu kilka osób na scenie, w tym Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania - grafika rozmowy
Ruszyły Poznańskie Targi Książki
Targi Edukacyjne i Targi Książki otwarte

Warsztaty, prelekcje, prezentacje, doradztwo zawodowe - to tylko część atrakcji, które czekają podczas otwartych w piątek XXVIII Targów Edukacyjnych. Przez trzy dni młodzież, która stoi przed wyborem dalszej drogi kształcenia, będzie miała możliwość zapoznania się z ofertą dziesiątek szkół oraz staży, praktyk czy korepetycji, a nauczyciele m.in. z propozycją szkoleń i kursów. Równocześnie swoje święto mają miłośnicy literatury - do Poznania na Targi Książki przyjechali sławni pisarze i dziesiątki wydawców.

Ponad 100 spotkań autorskich, przeszło 300 pisarzy i pisarek z Polski i zagranicy - to wszystko czeka na uczestników Poznańskich Targów Książki, które oficjalnie otwarto w piątek, 8 marca. 

- Bardzo się cieszę, że Poznań po raz kolejny na kilka dni stanie się polską stolicą literatury - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta. - Wspieramy czytelnictwo przez cały rok. Na poznańskich osiedlach stoi już 11 książkomatów. Tylko w ubiegłym roku odnotowano w nich ponad 30 tysięcy wypożyczeń i zwrotów.  Cyceron mówił, że "do szczęścia człowiekowi potrzeba ogrodu i biblioteki" - tak się składa, że jedno i drugie znajdą Państwo w Poznaniu. - Życzę inspirujących i udanych targów, a po wydarzeniach na MTP zachęcam do odwiedzenia poznańskich parków i świeżo zmodernizowanego Starego Rynku. 

Podczas targów będzie można spotkać wielu sławnych pisarzy i pisarek - m.in. Katarzynę Bondę, Annę Bikont, Weronikę Marczak czy Bernarda Miniera. Będzie można posłuchać wielu prelekcji, kupić książki i zdobyć autografy. Przygotowano też dodatkowe atrakcje. Na Giełdzie Winyli pojawi się około 10 tysięcy płyt, a Strefie Komiksu będzie można kupić powieści graficzne.Już po raz kolejny podczas Poznańskich Targów Książki odbędzie się również wystawa z cyklu Mistrzowie Ilustracji. W tym roku przestrzeń będzie poświęcona twórczości Marianny Sztymy. 

Będzie też coś specjalnie dla rodzin z dziećmi. W pawilonie 7 znajdą się wydawnictwa oraz fundacje skierowane do najmłodszych. W Strefie Rodzinnego Czytania zagości m.in. Łukasz Wierzbicki z książką "Co Hrabia porabia?", a Teatr Mozaika poprzez muzyczne spektakle i zabawy dostarczy najmłodszym czytelnikom niezapomnianych wrażeń.

Równocześnie z Poznańskimi Targami Książki rozpoczęły się Targi Edukacji. 

-  Przed nami m.in. dyskusja na temat wyzwań, jakie stoją przed polską oświatą. Poruszony zostanie m.in. temat bezpieczeństwa - dzieci, młodzieży, nauczycieli. To ważne zagadnienie, nad którym należy się pochylić - obok szukania nowoczesnych metod nauki, dostosowania nauczania do wyzwań współczesności i obecnego rynku pracy - mówił Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, podczas otwarcia targów. - Jako Miasto chcemy budować szkołę bezpieczną, nowoczesną oraz otwartą i przyjazną dla dzieci, młodzieży i nauczycieli. Temu właśnie służyć ma przyjęta przez radnych Strategia Oświatowa Miasta Poznania. 

Zastępca prezydenta przypomniał też, że Poznań to miasto akademickie. - Mamy największa liczbę studentów na tysiąc mieszkańców. Chcemy ten trend utrzymać - mówił Mariusz Wiśniewski. 

Targi Edukacyjne są ważnym miejscem zarówno dla młodzieży, jak i rodziców, którzy wspierają swoje dzieci w podjęciu tak ważnej decyzji, jaką jest wybór dalszej ścieżki kształcenia. W ramach wydarzenia swoją ofertę prezentują placówki oświatowe nie tylko z Wielkopolski, ale całej Polski i zagranicy. Na Międzynarodowych Targach Poznańskich można zapoznać się z ofertą liceów, techników, szkół branżowych, a także szkół językowych i uczelni wyższych.

Dodatkowo prezentowana jest oferta kursów językowych, szkoleń, korepetycji, staży i praktyk. A na specjalnych stanowiskach czekają doradcy zawodowi, którzy chętnie pomogą w wyborze dalszej ścieżki edukacji. W programie targów znajdują się również szkolenia i warsztaty, których tematyka skierowana jest do nauczycieli, bibliotekarzy oraz pracowników oświaty.

Targi Edukacyjne w Poznaniu to nie tylko miejsce, w którym można zapoznać się z ofertą szkół i uczelni wyższych. W programie wydarzenia znajdują się liczne panele eksperckie, konkursy oraz występy artystyczne. Na scenie można zobaczyć pokazy taneczne, muzyczne, sportowe czy sztuk walki. Swoje umiejętności prezentują uczniowie szkół z Poznania i całej Wielkopolski. Nie zabraknie również gier i konkursów z nagrodami.