POSUM włącza się w walkę z depresją

Galeria zdjęć z briefingu - grafika rozmowy
POSUM włącza się w walkę z depresją
POSUM włącza się w walkę z depresją

23 lutego przypada Światowy Dzień Walki z Depresją. Poznański Ośrodek Specjalistycznych Usług Medycznych aktywnie włącza się w działania edukacyjno-pomocowe związane ze zdrowiem psychicznym. 

- W dniu walki z depresją warto przypomnieć, z jak wielkimi trudnościami i problemami mierzą się dzisiaj dzieci i młodzież i jak bardzo potrzebują wsparcia. Wiedząc, że co trzecia młoda osoba czuje się samotna, 16 procent się okalecza, a przynajmniej raz myśli samobójcze miało 40 procent, chcemy wyjść naprzeciw tym potrzebom - mówi Konrad Zaradny, dyrektor POSUM.

POSUM rozpoczyna współpracę ze szkołami podstawowymi oraz ponadpodstawowymi. Psychologowie ośrodka będą spotykać się na prelekcjach z uczniami i rodzicami. Będzie się można także umówić na darmowe wizyty do Gabinetu Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży w POSUM. Młodzi ludzie będą mogli znaleźć pomoc u tamtejszych specjalistów.  

Potrzebę łatwiejszego dostępu do usług psychologicznych dostrzega Jadwiga Migaszewska-Majewicz, konsultant wojewódzki w dziedzinie psychologii klinicznej.

- Do tego, że jest wielka potrzeba tego typu działań, nie trzeba nikogo przekonywać. W tym roku znowu podwoiła się liczba prób samobójczych wśród młodych ludzi. Problem obniżonego nastroju dotyka coraz młodszych osób - wyjaśnia Jadwiga Migaszewska-Majewicz. - Pracując długo w zawodzie, widzę zmiany na przestrzeni ostatnich lat. W sposób przerażający wzrasta liczba problemów, z którymi się spotykamy. Istnieje luka systemowa. Do darmowej pomocy psychologicznej w ramach NFZ potrzebne jest skierowanie i obecność rodzica, co czasami młodym ludziom nie jest pomocne, a wręcz przeszkadza. Nad wyraz cenna jest możliwość, żeby młody człowiek mógł skorzystać z pomocy poza szkołą, gdzie często wizyta u tamtejszego psychologa jest stygmatyzowana 

POSUM podejmuje także działania edukacyjne, których celem jest uświadomienie, że proszenie o pomoc nie jest niczym wstydliwym, jest to akt odwagi i odpowiedzialna postawa. Aby te działania objęły w pierwszej kolejności te szkoły, które potrzebują pomocy najbardziej, rozpoczęto współpracę z Młodzieżową Radą Miasta Poznania. 

- Znamy potrzeby społeczności w poznańskich szkołach. Dostrzegamy problemy, z którymi zwraca się do nas młodzież i będziemy aktywnie uczestniczyć we wszelkich działaniach pomagającym młodym ludziom. Jako Młodzieżowa Rada Miasta chcemy być organem doradczym zarówno w kwestiach polityki społecznej, jak i zdrowia - zaznacza Wojciech Klimecki, wiceprzewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Poznania. 

POSUM posiada Gabinet Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży, do którego można rejestrować się pod numerem 61 647 77 95 lub 690 356 436, możliwa jest także rejestracja osobista w ośrodku w godzinach od 7:30 do 19:00 w rejestracji głównej. Poradnia obecnie działa na zasadach komercyjnych.

POSUM