Późna jesień to doskonała pora roku na sadzenie zieleni przy ulicach. Okres wegetacyjny ma się wówczas ku końcowi i rośliny lepiej znoszą "przeprowadzkę" ze szkółek w miejskie tereny.
- W ostatnich miesiącach ubiegłego roku przeprowadziliśmy szeroko zakrojone prace związane z nasadzeniami zieleni w różnych lokalizacjach Poznania. Zrealizowaliśmy plany związane z odbrukami i stworzeniem nowych terenów zieleni w pasach drogowych - podsumowuje Piotr Libicki, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Miejskich. - Łącznie podczas jesiennych prac posadziliśmy ponad 200 drzew i 20 tysięcy sztuk krzewów, bylin oraz roślin cebulowych. Efekty naszych działań będą lepiej widoczne wiosną, kiedy rośliny zakwitną i się zazielenią - dodaje.
Zgodnie z zapowiedzią w śródmieściu, na ulicy Grobli, dosadzonych zostało 6 klonów polnych, 254 krzewów róż oraz ponad 1400 roślin cebulowych.
Odbrukowanie nieużywanych przez kierowców, rowerzystów i pieszych przestrzeni na ulicy Lodowej na Łazarzu i ulicy Prusa na Jeżycach pozwoliło nasadzić krzewy, byliny i rośliny cebulowe. Na ulicy Jarochowskiego, na odcinku od Hetmańskiej do Winklera mieszkańcy zyskali: 14 platanów, ponad 4000 krzewów i bylin oraz 3 000 roślin cebulowych.
Na nowym odcinku ulicy św. Wawrzyńca, po południowej stronie, wzdłuż chodnika i drogi rowerowej zasadzono 28 kasztanowców czerwonych. 23 lipy i klony polne pojawiły się na ulicy Wołyńskiej oraz Poszwińskiego. Pojedyncze nasadzenia wykonane zostały również na innych ulicach.
Dzięki głosom mieszkańców oddanym w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego posadzono drzewa na ulicy Arkońskiej oraz przy skrzyżowaniu ulic Światopełka, Leszka i Browarnej. W tej drugiej lokalizacji pojawiły się również: róże, irgi, forsycje oraz juki. Kolejne nasadzenia wykonano na ulicy Szarotkowej. Przestrzeń wzdłuż terenu należącego do Przedszkola nr 78 przy ulicy Nadolnik została obsadzona zielenią niską m.in.: lilakami, irgami, szałwią i hiacyntami. W ramach projektu Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego - Zielone Fyrtle - na Krzesinach przybyło 8 drzew, prawie 500 krzewów, 100 sztuk bylin oraz traw, a także ponad 1 200 roślin cebulowych, tj. szafirków i hiacyntów.
Na początku tego roku zaplanowane są jeszcze nasadzenia w ramach metamorfozy ulicy Słowackiego na Jeżycach (pojawią się drzewa, krzewy i byliny) oraz prace ogrodnicze na ulicy Czarnieckiego na Wildzie, po wykonanym w zeszłym roku remoncie chodnika i odbrukach.
Warto pamiętać, że nowe nasadzenia nie tylko poprawiają estetykę miasta, ale także mają pozytywny wpływ na środowisko i komfort życia mieszkańców. Zieleń pomaga przezwyciężać niekorzystne skutki zmian klimatycznych i pozytywnie oddziałuje na mikroklimat ulic - w upalne dni obniża temperaturę, daje cień przechodniom. Zmniejsza ilość pyłów i gazów w powietrzu, zwiększa natlenienie. Dzięki niezabrukowanym przestrzeniom poprawia się także retencja wód opadowych i tym samym zmniejsza ryzyko podtopień.
Łączny koszt jesiennych prac to prawie 1,5 mln złotych.
ZDM