Zero waste w Metropolii Poznań

Grafika z informacjami - grafika rozmowy
Dzięki projektowi "WłączaMY ZERO WASTE!" poznaniacy mogą dowiedzieć się więcej o idei zero waste
Zero waste w Metropolii Poznań

Czy można ograniczyć produkcję odpadów? Jak ponownie wykorzystać przedmioty, żeby ich nie wyrzucać? Co to znaczy less i zero waste? Dzięki projektowi "WłączaMY ZERO WASTE!" wszyscy mieszkańcy aglomeracji poznańskiej mogą uzyskać odpowiedzi na te i wiele innych pytań oraz zaangażować się w liczne wydarzenia i aktywności.

Zero waste, nazywane czasem także less waste, polega na ciągłym dążeniu do ograniczenia produkcji śmieci i innych odpadów. Jest to także popularny już w wielu państwach zachodnich styl życia, obejmujący liczne sfery codziennego funkcjonowania, takie jak zakupy, odżywianie, garderoba, higiena, przemieszczanie się czy uprawianie ogródka.

Dwadzieścia zaangażowanych społeczności szkolnych w aglomeracji poznańskiej, szkolne budżety, kampanie i kiermasze zero waste, debaty oksfordzkie, webinaria dla urzędników oraz lokalnych społeczników - to wszystko i jeszcze więcej czeka na uczestników. Projekt ten trwa w latach 2022-2024. Przedsięwzięcie jest realizowane w formule partnerskiej przez Stowarzyszenie CREO, Stowarzyszenie Metropolia Poznań, a także partnerów zagranicznych. Dzięki współpracy europejskiej organizatorzy mogą korzystać z rozwijających doświadczeń i dobrych praktyk partnerów. Teraz nadszedł czas na szersze zaangażowanie wszystkich mieszkańców aglomeracji poznańskiej

Ankieta, panele obywatelskie - można się podzielić opinią

Stowarzyszenie Metropolia Poznań zachęca do udziału w anonimowej ankiecie online. Dotyczy ona preferencji mieszkańców gmin Metropolii Poznań, a także ich oczekiwań wobec samorządów i innych podmiotów publicznych w zakresie gospodarki odpadami. Wyniki ankiety posłużą do opracowania raportu i pomogą w przygotowaniu konkretnych rekomendacji dla samorządów z terenu całej Wielkopolski. 

Ankieta jest dostępna do 8 grudnia na metropolitalnym portalu konsultacji.

By zbadać oczekiwania zróżnicowanych grup wiekowych mieszkańców Metropolii Poznań, w styczniu 2024 r. odbędą się 3 wirtualne panele obywatelskie. Będzie to okazja do rozmowy i wymiany opinii na temat ważnych spraw społecznych przy wsparciu moderatora. Uczestnicy poznają różne punkty widzenia i zaproponują rekomendacje dotyczące dyskutowanych spraw. W każdym panelu weźmie udział około 20 osób. Na każdego uczestnika czeka także prezent w postaci bonu upominkowego.

Panele odbędą się online w trzech terminach (do wyboru podczas wysyłania zgłoszenia): 12 stycznia 2024 (piątek) godz. 18:00 - 20:00, 17 stycznia (środa) godz. 18:00 - 20:00, 23 stycznia (wtorek) godz. 18:00 - 20:00. Rekrutacja do paneli obywatelskich trwa. Już teraz mieszkańcy miast i gmin Metropolii Poznań mogą zgłaszać chęć udziału w wirtualnych panelach obywatelskich wypełniając formularz znajdujący się na stronie

Dodatkowy panel odbędzie się dla pracowników samorządowych. Odbędzie się on 2 lutego 2024 r., a formularz zgłoszeniowy na to wydarzenie dostępny będzie w styczniu. 

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie: konsultacje.metropoliapoznan.pl/eko.

PD